האם אפשר לגרום למחזור להסתיים מהר יותר?

סקירה כללית

זה חייב לקרות מדי פעם: חופשה, יום על חוף הים או אירוע מיוחד שחופפים עם המחזור שלך. במקום לתת לזה לפוצץ את התוכניות שלך, אפשר לסיים את הווסת מהר יותר ולהקטין את מספר הימים של המחזור.

 

ישנן מספר טכניקות שאיתן תוכלי לנסות לגרום למחזור להסתיים במהירות רבה יותר. חלקן בטוחות לביצוע מדי חודש, אך אחרות דורשות מתינות או אישור רופא.

כמה זמן אורכת תקופת מחזור אופיינית?

אורך הווסת משתנה מאישה לאישה ומושפע מדברים רבים, כולל מתח, אינדקס מסת הגוף והורמונים. תקופה ממוצעת יכולה להימשך בין יומיים לשבעה ימים, אם כי לחלק מהנשים יש תקופות ארוכות יותר. נשים רבות גם חוות קיצור טבעי של המחזור שלהן עם גילן. אם נשים נוטלות אמצעי מניעה דרך הפה (הגלולה), המחזורים שלהן לרוב מתקצרים ונעשים קלים יותר.

1. קחי אמצעי מניעה הורמונליים

ניתן להשתמש בכדורים למניעת הריון דרך הפה ובזריקות למניעת הריון לוויסות המחזור. אמצעי מניעה הורמונליים יכולים גם להפחית את ההתכווצויות ולקצר את מספר הימים שאת במחזור בכל חודש. אם את רק מתחילה אמצעי מניעה הורמונליים, עשויים לחלוף מספר חודשים עד שהמחזורים שלך יתקצרו.

 

סוגים מסוימים של אמצעי מניעה הורמונליים יכולים להפחית את מספר המחזורים החודשיים שיש לך מדי שנה. לדוגמה, אם תקבלי את זריקת Depo-Provera, את עלולה להפסיק לקבל מחזור לאחר השנה הראשונה של ההזרקות.

 

גלולות למניעת הריון זמינות במרשם בלבד. את והרופא שלך יכולים לקבוע איזה סוג מתאים לך ביותר, על סמך אורח החיים והצרכים הרפואיים שלך.

2. קיימי יחסי מין

אורגזמה, בין אם באמצעות יחסי מין או אוננות, יכולה להפחית את ההתכווצויות ואת זרימת הווסת. הסיבה לכך היא שאורגזמות מייצרות התכווצויות של שרירי הרחם, המסייעות להזיז את דם הווסת מהרחם.

 

כיווצים אלה עוזרים לרחם לשפוך את הדם מהר יותר.

דרך נוספת להגיע לאורגזמה היא בעזרת צעצועי מין.

3. התעמלי בקביעות

שמירה על שגרת אימונים קרדיווסקולרית לא רק מקדמת את הבריאות הכללית, אלא גם עוזרת להקל על זרימת הווסת שלך. התעמלות עשויה גם להקטין את מספר הימים של המחזור. ופעילות גופנית יכולה להפחית את צבירת המים, מה שעשוי להקל על נפיחות ולהפחית התכווצויות.

 

שוחחי עם הרופא שלך על תוכנית ההתעמלות הטובה ביותר עבורך. פעילות גופנית מוגזמת עשויה להפחית יותר מדי שומן בגוף, מה שעלול להוריד את מדד מסת הגוף (BMI) לטווח לא בריא.

 

זה יכול להשפיע לרעה על הבריאות ההורמונלית שלך ולגרום לך להפסיק את המחזור החודשי, מה שמשפיע לרעה גם על הפוריות שלך.

4. שמרי על משקל תקין

תנודות במשקל יכולות להשפיע על המחזורים שלך על ידי פגיעה בעקביותם, כמו במקרה של תקופות רזות מדי עם אחוז שומן נמוך בגוף. בצד הנגדי של הספקטרום, אפשר גם לקבל מחזורים כבדים יותר אם את סובלת מעודף משקל, או אם את מתקשה לשמור על ה-BMI שלך.

 

למעשה, נשים שמנות נמצאות בסיכון מוגבר למחזורים כבדים יותר. חלק מהנשים עשויות לחוות תסמינים כבדים וכואבים במשך שבועות בכל פעם. זה מיוחס לייצור מוגבר של אסטרוגן מתאי שומן, מה שעלול להפוך את המחזורים לכבדים וארוכים יותר.

 

אם חווית מחזורים קשים, ייתכן שתרצי לשוחח עם הרופא שלך על בדיקת הורמונים. הוא גם יכול לתת כמה טיפים להרזיה בבטחה ובהדרגה, אם את צריכה.

 

אמנם זה לא יכול להציע פיתרון לטווח הקצר לסיום המחזור שלך מהר יותר, אך נקיטת צעדים לניהול משקלך תשתלם למחזורים עתידיים.

5. קבלי את החומרים המזינים הנכונים

מרכיבי תזונה מסוימים, כמו ויטמיני B, חיוניים לבריאות הכללית שלך. חומרים מזינים מסוימים יכולים אפילו להקל על המחזור שלך ועל התסמינים.

 

ויטמין B6 הוא אחד מחומרי המזון שיכולים להשפיע על המחזורים שלך. הוא נמצא באופן טבעי במזונות כמו ביצים, דגים ועופות. נמצא כי ויטמין B6 מגביר את הפרוגסטרון תוך הפחתת האסטרוגן בגוף. זה יכול לעזור בשיפור תפקוד בלוטת יותרת המוח כדי לנרמל את הורמוני הווסת.

 

מחקר אחד של Trusted Source מצא כי אבץ, מינרל חיוני, מועיל בהקלה על התכווצויות במחזורים כואבים (דיסמנוריאה). חושבים שלאבץ יש השפעות דומות לתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAID), כמו איבופרופן.

 

משתתפי המחקר דיווחו על הקלה מהתכווצויות כאשר נטלו מינונים של 30 מ"ג אבץ עד שלוש פעמים ביום. את יכולה גם להקפיד לקבל מספיק מזון עשיר באבץ בתזונה שלך, כמו בשר, קטניות וחלב.

 

מגנזיום הוא מינרל נוסף שעלול להקל על מחזורים ארוכים וכואבים בגלל השפעותיו נגד התכווצויות. מחקר אחד של Trusted Source מצא ששילוב של מגנזיום וויטמין B6 מועיל להקלת תסמיני מחזור.

 

שוחחי עם הרופא שלך לפני נטילת תוספי תזונה לטיפול במחזורים. בינתיים, הקפידי לקבל מספיק מגנזיום בתזונה באמצעות אגוזים, זרעים, ירקות ודגים.

6. נסי תרופות צמחיות שהוכחו קלינית

תרופות צמחיות מסוימות עשויות גם להקל על מחזור ארוך וכואב. יש צורך במחקר נוסף כדי לגבות תרופות צמחיות, אך כדאי לשוחח עם הרופא על כך. חלק מהצמחים המבטיחים ביותר למחזור החודשי כוללים:

 

ג'ינג'ר, שיכול לסייע בהפגת דימום כבד; סירופ פירות הדס להקלה במחזור כבד; עלה פטל, בעל תכונות מרגיעות שרירים שעשויות להפחית את התכווצויות הרחם.

7. שתי מים

כשמדובר בהקלה על תסמיני הווסת שלך, שתיית מים מספקת היא המפתח.

 

אם צריכת המים שלך נמצאת מתחת לשמונה הכוסות ביום, תני לעצמך דחיפה במהלך המחזור – זה יעזור לך לחוות פחות התכווצויות וכאבי גב. זה יכול לעזור להעביר את המחזור שלך מהר יותר. שתיית מים מסייעת במניעת התעבות הדם.

בשורה התחתונה

לסיים את המחזור מהר יותר מדי פעם זה לא עניין גדול, אם את עושה את זה בבטחה. אם את רוצה לגלח כמה ימים מהמחזור שלך מכיוון שנראה שהוא ארוך ממה שאת חושבת שזה אמור להיות מדי חודש, פני לרופא שלך.

 

אם המחזור שלך בדרך כלל נמשך יותר משבוע, כבד מאוד או גורם להתכווצויות כואבות, עלייך לדבר עם הרופא שלך. אלה עשויים להיות תסמינים של מצב רפואי בסיסי.

 

הרופא שלך יעבוד איתך כדי לקבוע מה גורם לתסמינים אלה וכיצד להתקדם בצורה הטובה ביותר.